=oD pozastavení blogu nebude! Nemocnice se rekonstuuje!

4. srpna 2009 v 13:37 | Mizakoe |  Obecně
Tak dorazím do nemocnice a na dveřích příslušného oddělení visí cedulka : Z důvodu rekonstrukce přijímáme jen akutní případy (na nějakém jiném oddělení - celé si to nepamatuji) ……… Pro ošetření zvoňte.
No a já akutní případ určitě nejsem TAKŽE MĚ POSLALI DOMŮ!!! Což je asi jediná dobrá zpráva. Klasicky se shodli na tom že opět nevědí a poslední verze zněla že možná by to mohla být borelióza. I když příznak brnící nohy je dost vzácný. No tak mi vzali krev a výsledek bude nejdřív ve čtvrtek. Ať je to jak chce, tak mi ale povolili karate. A hlavně jsem doma a můžu zase se vrátit k povídkám - Juhuuuu!!

Já úplně neuvěřitelně nesnáším braní krve, ale teda tohle bylo tentokrát zajímavý. Když mi pak dali tu zkumavku s tím ať to odnesu do laboratoře, tak jsem se po cestě neuvěřitelně bavila. Po chvíli mě totiž napadlo si tu zkumavku prohlídnout. Vzala jsem jí otočila jí dnem vzhůru a….. k mému překvapení vzduchové bublinky se přesunuli na druhou stranu, ale krev gravitaci ignorovala a zůstala na původním místě. Zajímavý pohled jak tam ta "údajná kapalina" jen tak visí. (trochu mi uniká jak to….)

(Tohle je jen náčtrtek pro ukázku)


Jen teď nevím jestli mám doufat, že mám boreliózu a nebo si přát aby to bylo něco jinýho. Když to bude borelióza, tak mě budou moct začít léčit. Ale nitrožilní antibiotika se mi vůbec nezamlouvají. A celkově se mi ta nemoc nelíbí. Na druhou stranu pokud to borelióza nebude, tak jsem opět na mrtvém bodě s otázkou "Co to jen je??"
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 SoraYamanaka ~ SB SoraYamanaka ~ SB | E-mail | Web | 4. srpna 2009 v 20:01 | Reagovat

hlavně ať to není že to máš psychický jak je zvykem u u doktoru to takhle završit....

2 Tsuki SB :-))) Tsuki SB :-))) | Web | 5. srpna 2009 v 14:32 | Reagovat

mna by na tvojom mieste porazilo drzim ti palce s tou nohou hadam sa to uz konecne zacne davat do poriadku :-))

3 Yui-san Yui-san | Web | 11. srpna 2009 v 8:16 | Reagovat

huh mně braní krve moc nevadí je mi to celkem fuk....ale tohle je zajímavé s tou krví.....

4 AlbertJug AlbertJug | E-mail | Web | 5. června 2018 v 10:27 | Reagovat

The prostate related is the central part of a male's reproductive :. It secretes fluids that help the transportation and activation of sperm. The prostate related is situated just while watching rectum, below the bladder and around the urethra. When there is prostate problem, it is almost always really really irritating and inconvenient to the patient as his urinary product is directly affected.

The common prostate medical problems are prostate infection, enlarged prostate and cancer of the prostate.

Prostate infection, also called prostatitis, is the most common prostate-related overuse injury in men younger than 55 yrs . old. Infections of the prostate related are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis may be the least common of types of prostate infection. It is brought on by bacteria found in the large intestines or urinary tract. Patients may experience fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by using antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to relieve the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is a condition of a particular defect inside the gland and also the persistence presence of bacteria within the urinary tract. It can be due to trauma towards the urinary tract or by infections received from other areas in the body. A patient may go through testicular pain, lower back pains and urination problems. Although it is uncommon, it could be treated by removal from the prostate defect accompanied by the utilization antibiotics and NSAIDs to deal with the redness.

Non-bacterial prostatitis is the reason for approximately 90% of prostatitis cases; however, researchers have not yet to ascertain the cause of these conditions. Some researchers believe that chronic non-bacterial prostatitis occur due to unknown infectious agents while other feel that intensive exercise and lifting might cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a suitable meals are important. These are some with the actions you can take and also hardwearing . prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is critical for general health and will also also keep the urinary track clean.

2. Some studies advise that a few ejaculations weekly will prevent cancer of the prostate.

3. Eat red meat in moderation. It has been shown that consuming a lot more than four meals of beef weekly will heighten the risk of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a proper diet with cereals, vegetable and fruits to be sure sufficient intake of nutrients essential for prostate health.

The most crucial measure to look at to make sure a wholesome prostate is usually to select regular prostate health screening. If you are forty years of age and above, you ought to choose prostate examination at least once 12 months.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama